Friday, September 20

Khelo India Youth Games 2019 | Results

Under 17 Girls

All Around Scores
Name State Vault Uneven Bar Balancing Beam Floor Total Rank
Protistha Samanta West Bengal 13.00 7.10 11.30 10.65 42.05 1
Siddhi Hattekar Maharashtra 11.65 8.60 10.75 9.85 40.85 2
Riddhi Hattekar Maharashtra 12.05 7.80 11.35 9.25 40.45 3
Priyanka Dasgupta Tripura 12.15 7.35 10.75 10.15 40.40 4
Anuska Nath West Bengal 12.70 7.10 10.30 10.30 40.40 5
Mayuri Aeer Maharashtra 12.00 7.90 10.40 8.95 39.25 6
Purva Kirve Maharashtra 10.55 7.40 10.85 10.20 39.00 7
Soham Naik Maharashtra 12.35 7.15 8.95 10.35 38.80 8
Garima Sharma Maharashtra 11.85 7.75 8.80 10.15 38.55 9
Ashifa Ali West Bengal 11.15 5.90 10.15 8.55 35.75 10
Ananya Agarwal Delhi 10.40 7.20 7.85 9.65 35.10 11
Sneha Barai West Bengal 10.60 5.95 10.15 8.20 34.90 12
Anamika Chowdhury West Bengal 12.40 4.25 7.70 9.00 33.35 13
Aishani Katyal Delhi 10.45 5.70 7.80 9.25 33.20 14
Dilniya Sudheer Kerala 11.00 6.20 7.60 7.90 32.70 15
Tamanna Sharma Punjab 10.95 6.20 8.10 7.15 32.40 16
Rishita Saha Tripura 10.50 4.90 9.05 6.55 31.00 17
Pragati Mali Gujarat 11.00 2.20 8.25 8.85 30.30 18
Snehal Kishor Bhagwat Maharashtra 10.20 5.40 7.00 7.20 29.80 19
Debashree Sarkar Tripura 8.35 5.55 6.65 7.10 27.65 20
Garima Soni Uttar Pradesh 12.70 0.55 6.60 7.15 27.00 21
Priya Subhash Bhai Wagh Gujarat 8.20 5.70 6.75 5.45 26.10 22
Srishti Manchanda Delhi 12.50 7.45 19.95 23
Sharmili Chakraborty Tripura 10.00 0.00 2.35 7.30 19.65 24
Mallika Kulshreshtha Delhi 6.85 6.85 25
Vault
Name Unit Score Rank
Protishtha Samanta WB 12.875 1
Priyanka Dasgupta TRI 12.175 2
Soham Naik MH 11.825 3
Uneven Bars
Name Unit Score Rank
Siddhi Hattekar MH 8.550 1
Mayuri Aeer MH 8.500 2
Ananya Aggarwal DLI 8.150 3
Balance Beam
Name Unit Score Rank
Protishtha Samanta WB 11.400 1
Priyanka Dasgupta TRI 11.350 2
Riddhi Hattekar MH 10.450 3
Floor Exercise
Name Unit Score Rank
Protishtha Samanta WB 11.450 1
Priyanka Dasgupta TRI 11.200 2
Soham Naik MH 11.000 3

Under 17 Boys

All Around Scores
Name State Floor Pommel Rings Vault Parallel Bars Horizontal Bar Total Rank
Md. Rafey UP 11.90 9.75 11.05 12.40 11.30 11.85 68.25 1
Raj Yadav UP 11.40 9.00 11.25 12.50 11.70 11.65 67.50 2
Tushar Kalyan Delhi 12.30 10.40 11.20 11.85 10.70 10.45 66.90 3
Ankur Sharma UP 9.80 10.50 11.05 12.60 11.60 10.95 66.50 4
Manesh S Gadhave MH 11.40 10.00 10.85 11.75 11.65 10.55 66.20 5
Shreyas Mandlik MH 11.80 10.70 11.20 10.70 11.55 8.70 64.65 6
Jagdish Barik ODS 11.35 9.55 10.30 11.90 10.65 10.20 63.95 7
Tapan Mohanty ODS 10.80 9.80 10.35 12.55 9.45 10.65 63.60 8
Chaitanya Deshmukh MH 10.90 6.55 10.50 11.45 11.20 10.30 60.90 9
Avijit Naskar WB 10.30 8.40 10.45 11.15 9.95 10.35 60.60 10
Yogendra Yadav UP 9.85 9.15 10.35 11.10 9.20 10.40 60.05 11
Vivek Parihar Delhi 11.75 7.70 10.60 11.65 9.60 8.45 59.75 12
Jatin Kumar UP 11.95 3.90 11.10 10.50 11.70 9.65 58.80 13
Arijoy Ghosh WB 9.75 10.10 8.60 10.30 9.15 10.00 57.90 14
Saref UP 9.85 4.60 11.25 11.80 10.15 9.95 57.60 15
Krutik R Bhairana GJ 10.85 9.60 8.65 10.60 10.95 5.55 56.20 16
Rahul Das TRI 10.40 7.30 9.50 10.30 8.55 9.45 55.50 17
Divyanshu UP 10.65 4.45 9.90 11.20 9.20 8.95 54.35 18
Dipanshu Singha TRI 9.40 3.70 9.10 10.95 9.50 9.70 52.35 19
Vishal P Jadhan TL 10.90 8.05 10.30 11.85 7.05 3.85 52.00 20
Harikrishnan JS KL 8.15 8.50 8.30 10.45 8.00 8.55 51.95 21
Dipesh Lashkari MP 8.55 5.05 9.10 9.70 9.05 10.35 51.80 22
Ansh Verma MP 10.65 9.35 9.05 9.75 6.95 4.70 50.45 23
Biswajit Behra ODS 9.40 9.35 8.45 9.35 8.45 5.30 50.30 24
Avoy Roy TRI 10.45 2.35 8.30 11.70 8.55 7.80 49.15 25
Gautam Gaud UP 10.00 1.50 8.05 10.25 9.10 10.05 48.95 26
Subhashis Bhowrnik TRI 9.75 2.35 8.80 11.20 4.95 9.85 46.90 27
Drumil Patel GJ 10.25 3.60 9.30 11.85 9.40 1.10 45.50 28
Dhaiv VB Bhatia GJ 11.10 3.75 8.85 10.30 5.60 0.00 39.60 29
Floor Exercise
Name Unit Score Rank
Mohd. Rafey UP 12.40 1
Tushar Kalyan DLI 12.35 2
Shreyas Mandlik MH 12.30 3
Pommel Horse
Name Unit Score Rank
Manesh Gadhave MH 10.80 1
Shreyas Mandlik MH 10.25 2
Ankur Sharma UP 10.25 3
Still Rings
Name Unit Score Rank
Shreyas Mandlik MH 10.90 1
Tushar Kalyan DLI 10.65 2
Raj Yadav UP 10.35 3
Vault
Name Unit Score Rank
Mohd. Rafey UP 12.075 1
Jagdish Barik ODI 11.950 2
Vishal Jadhav TEL 11.950 3
Parallel Bar
Name Unit Score Rank
Jatin Kumar Kanaujia UP 12.80 1
Shreyas Mandlik MH 11.50 2
Raj Yadav UP 11.50 3
Horizontal Bar
Name Unit Score Rank
Raj Yadav UP 11.20 1
Mohd. Rafey UP 10.45 2
Manesh Gadhave MH 10.00 3

Under 17 Rhythmic

All Around
Name Unit Score Rank
Bavleen Kaur J&K 43.400 1
Shreya Bhangale MH 39.700 2
Krisha Chheda MH 37.250 3
Hoop
Name Unit Score Rank
Krisha Chheda MH 11.450 1
Bavleen Kaur J&K 11.400 2
Aayushi Aggarwal DLI 8.550 3
Ball
Name Unit Score Rank
Shreya Bhangale MH 12.850 1
Bavleen Kaur J&K 12.350 2
Krisha Chheda MH 10.700 3
Club
Name Unit Score Rank
Bavleen Kaur J&K 13.300 1
Ananya Soman MH 10.850 2
Krisha Chheda MH 10.700 3
Ribbon
Name Unit Score Rank
Bavleen Kaur J&K 11.250 1
Shreya Bhangale MH 11.000 2
Vandhana Balamurgan J&K 10.300 3

Under 21 Boys

All Around Final
Rank Name Unit FX PH SR VT PB HB Total
1 Arik Dey MH 12.35 11.75 11.00 13.40 13.05 12.00 73.55
2 Agnivesh Pandey UP 11.75 10.50 12.00 12.60 13.05 11.45 71.35
3 Omkar Shinde MH 10.40 11.00 11.65 12.15 12.15 12.10 69.45
4 Satyajit Mondal WB 11.65 9.70 11.20 13.70 10.95 9.85 67.05
5 Ujwal C Naidu KA 12.25 9.15 12.40 12.85 9.55 10.75 66.95
6 Anas Ali Shaikh MH 11.90 10.30 10.65 13.10 10.65 10.20 66.80
7 Utkarsh Morankar MH 11.20 10.85 10.85 11.65 11.00 10.75 66.30
8 Shreyas Chaudhari MH 11.15 10.75 11.45 12.50 9.80 10.45 66.10
9 lsa Anwar DL 11.65 10.10 10.50 11.95 10.55 10.95 65.70
10 Ganesh Navale HR 11.00 10.85 10.55 12.75 10.60 9.20 64.95
11 Mohd Anas UP 11.40 8.45 10.75 12.20 10.75 11.15 64.70
12 Deepak HR 10.50 10.05 11.60 12.15 9.65 10.50 64.45
13 Aditya Kishor MH 10.55 10.00 10.55 11.75 10.40 10.95 64.20
14 Vaibhav Chourasiya UP 10.80 10.25 10.35 11.60 10.50 9.60 63.10
15 Amrut Nagesh KA 11.35 9.15 10.70 12.65 9.95 9.30 63.10
16 Abhishek Singha TR 10.55 8.70 11.05 11.45 10.45 9.50 61.70
17 Keshav Thakur PB 10.75 8.30 9.75 11.90 10.90 9.75 61.35
18 Akash Arya CH 9.10 11.40 10.20 10.10 11.40 9.15 61.35
19 Mehul PB 11.20 7.40 10.70 12.20 10.50 9.00 61.00
20 Gaurav Chauhan RJ 10.50 10.50 8.70 10.90 10.35 9.80 60.75
21 Mayuresh MH 10.65 8.40 9.50 11.85 10.30 9.85 60.55
22 Hafijur Rahaman WB 10.15 8.30 9.65 12.75 10.30 9.30 60.45
23 Kabeer Wind MH 9.45 9.35 10.20 10.30 10.75 10.20 60.25
24 Suman WB 10.70 8.80 10.50 10.30 9.80 10.15 60.25
25 Nilanshu UP 10.30 9.50 10.10 10.95 9.50 9.60 59.95
26 Arun kumar PB 9.00 9.90 9.40 11.80 9.65 10.10 59.85
27 Ritesh MP 10.00 8.10 9.60 11.75 9.90 9.75 59.10
28 Shivam DL 9.20 10.50 8.30 10.40 10.90 9.50 58.80
29 Bijoy Debnath TR 10.10 7.70 9.55 11.90 8.85 9.25 57.35
30 Supriya Das WB 10.65 6.70 9.60 11.70 7.70 10.60 56.95
31 Deeptanu Saha TR 10.30 6.90 9.85 11.00 8.45 10.15 56.65
32 Bishal Ghosh TR 9.85 6.40 8.60 12.05 9.10 10.35 56.35
33 Mash Tiwari UP 10.65 5.40 9.40 11.65 9.45 8.60 55.15
34 Swathish KL 10.10 8.15 9.00 11.05 8.90 4.85 52.05
35 Sumudra Das AS 10.65 7.75 9.45 10.35 8.60 4.85 51.65
36 Akahat Savita UP 9.95 9.35 9.90 11.05 9.95 1.40 51.60
Floor Exercise
Name Unit Score Rank
Ujwal C Naidu KAR 12.50 1
Arik Dey MH 12.40 2
Agnivesh Pandey UP 12.10 3
Pommel Horse
Name Unit Score Rank
Arik Dey MH 11.70 1
Shivam DL 11.55 2
Agnivesh Pandey UP 11.40 3
Still Rings
Name Unit Score Rank
Omkar Shinde MH 12.05 1
Satyajit Mondol WB 11.70 2
Agnivesh Pandey UP 11.65 3
Vault
Name Unit Score Rank
Satyajit Mondol WB 12.850 1
Ujwal C Naidu TEL 12.575 2
Hafijur Rahman WB 12.850 3
Parallel Bar
Name Unit Score Rank
Agnivesh Pandey UP 12.45 1
Arik Dey MH 12.30 2
Aryan Sharma PB 11.25 3
Horizontal Bar
Name Unit Score Rank
Arik Dey MH 12.25 1
Omkar Shinde MH 11.40 2
Isa Anwar DL 11.15 3

Under 21 Girls

All Around
Name Unit Score Rank
Bidisha Gayan WB 42.70 1
Swastika Ganguly WB 40.80 2
Vaidehi Dewoolkar MH 40.30 3
Vault
Name Unit Score Rank
Asmita Paul TRI 12.750 1
Swastika Ganguly WB 12.675 2
Puja Naskar WB 11.625 3
Uneven Bars
Name Unit Score Rank
Vaidehi Dewoolkar MH 9.150 1
Soumyashree Das WB 9.100 2
Sameera Khan DLI 8.950 3
Balance Beam
Name Unit Score Rank
Karishma UP 11.250 1
Bidisha Gayan WB 11.250 2
Asmita Paul TRI 9.900 3
Floor Exercise
Name Unit Score Rank
Bidisha Gayan WB 11.500 1
Swastika Ganguly WB 10.750 2
Sameera Khan DL 10.050 3

Under 21 Rhythmic

All Around
Name Unit Score Rank
Aditi Dandekar MH 46.400 1
Kimaya Kadam MH 41.000 2
Meghana Reddy TEL 39.300 3
Hoop
Name Unit Score Rank
Meghana Reddy TEL 11.050 1
Aditi Dandekar MH 10.450 2
Mehakpreet Kaur DLI 10.350 3
Ball
Name Unit Score Rank
Aditee Dandekar MH 12.650 1
Meghana Reddy Tel 12.350 2
Kimaya Kadam MH 11.350 3
Club
Name Unit Score Rank
Richa Chordia MH 11.650 1
Aditee Dandekar MH 10.750 2
Mehakpreet Kaur DL 10.000 3
Ribbon
Name Unit Score Rank
Aditee Dandekar MH 12.150 1
Meghana Reddy TEL 10.500 2
Mehakpreet Kaur DL 9.550 3

Leave a Reply

%d bloggers like this: