Tuesday, March 26

CBSE National Gymnastics Championship 2018-19 | Results

CBSE National Gymnastics Championship 2018-19, organized by Khelgaon Public School, Khel Gaon, Prayagraj from 22nd to 25th November, 2018.

Under 11 Boys

 Team Championship
Rank  School Points
I  Khel Gaon Public School, Prayagraj 133.3
II  Gayatri Public School, Agra 60.60
III  Bhavan’s SL Public School, Amritsar 46.00
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Devansh Suyal  KhelGaon Public School 45.6
II  Aditya Yadav  KhelGaon Public School 44.00
III  Aryan Nikoshe  St.Vincent Palloti School Nagpur 34.725
 Floor Exercises
Rank  Name  School Points
I  Hrigu Srivastava  KhelGaon Public School 12.05
II  Shashwat A. Kothavale  Chrysallis High, Bangalore 11.90
III  Jashan Chopra  Alma Mater, Bareily 11.45
 Pommel Horse
Rank  Name  School Points
I  Devansh Suyal  KhelGaon Public School 11.0
II  Aditya Yadav  KhelGaon Public School 10.5
III  Ayush Sharma  SGHPS,Patiala 5.25
 Vaulting Table
Rank  Name  School Points
I  Aditya Yadav  KhelGaon Public School 10.375
II  Devansh Suyal  KhelGaon Public School 10.275
III  Sagar Deep Singh  Dynasty Intl Faridabad 9.850
 Parallel Bars
Rank  Name  School Points
I  Devansh Suyal  KhelGaon Public School 11.90
II  Rajvansh Yadav  KhelGaon Public School 11.10
III  Aryan Nikose  St. Vincent Nagpur 10.25

Under 11 Girls

 Team Championship
Rank  School Points
I  Millenium National School, Pune 80.4
II  Ajanta Public School, Gurugram 64.4
III  Nalanda Public School, Mumbai 50.6
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Versa A. Nair  Our Own Eng. High School, UAE 37.95
II  Krisha Shah  Nalanda P School, Mumbai 34.40
III  Sneha Tariyal  Guru Har Kishan 34.15
 Vaulting Table
Rank  Name  School Points
I  Sneha Tariyal  Guru Har Kishan 10.09
II  Riya Sharma  Presentation Convent 10.05
III  Sneha Sundriyal  Ajanta Public School 9.77
 Uneven Bars
Rank  Name  School Points
I  Yuvika Preenja  BVB Mehta Vidyalay 6.10
II  Varsha A Nair  Our Own Eng High School, UAE 4.97
III  Sneha Tariyal  Guru HarKishan Pub School 4.40
 Balance Beam
Rank  Name  School Points
I  Manasvi Goyal  Modern Delhi Pub School 10.10
I  Swejal Verma  Sri Satya Sai Vidya Vihar, Indore 10.10
III  Sneha sundriyal  Ajanta Public School 9.30
 Floor Exercise
Rank  Name  School Points
I  Varsha A Nair  Our Own Eng High School, UAE 11.85
II  Sneha Tariyal  Guru HarKishan Pub School 11.30
III  Yuvika Preenja  BVB Mehta Vidyalaya 11.25

Under 11 Rhythmic

 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Aarya Kadam  Datta Meghe World Academy, Navi Mumbai 13.45
II  Ira Rawat  Millenium National School, Pune 11.15
III  Kairavi  Raghubir Singh Junior Modern School, Delhi 8.45
 Hoop
Rank  Name  School Points
I  Kairavi  Raghubir Singh Junior Modern School, Delhi 4.40
II  Raechal  St. Thomas School, Dwarka 3.90
III  Dishita Pahwa  Spring Dales School, Delhi 3.20
 Ball
Rank  Name  School Points
I  Aarya Kadam  Datta Meghe World Academy, Navi Mumbai 6.00
II  Raechal  St. Thomas School, Dwarka 4.45
III  Arnavi  Shri Shri Ravi Shankar Vidya Mandir 1.80
 Clubs
Rank  Name  School Points
I  Aarya Kadam  Datta Meghe World Academy, Navi Mumbai 7.45
II  Ira Rawat  Millenium National School, Pune 6.85
III  Dishita Pahwa  Spring Dales School, Delhi 4.25
 Ribbon
Rank  Name  School Points
I  Ira Rawat  Millenium National School, Pune 4.30
II  Kairavi  Raghubir Singh Junior Modern School, Delhi 4.05
III  Ridhima Verma  Convent of Sacred Heart, Ambala 1.35



Under 14 Boys

 Team Championship
Rank  School Points
I  KhelGaon Public School, Prayagraj 193.65
II  Millenium National School, Pune 147.65
III  Chinar Public School, Alwar 102.45
 Individual All Around
Rank  Name School Points
I  Siddhant Prashant Konde  Millenium National School, Pune 68.85
II  Basudev Sharma  KhelGaon Public School, Prayagraj 65.30
III  Karan Gupta  KhelGaon Public School, Prayagraj 65.05
 Floor Exercises
Rank  Name  School Points
I  Vikram Singh  KhelGaon Public School 12.75
II  Basudev Sharma  KhelGaon Public School 12.70
III  Devendra Saini  Happy Public School, Alwar 12.65
 Pommel Horse
Rank  Name  School Points
I  Vikram Singh  KhelGaon Public School 10.60
II  Rudra Pratap Singh  Maj. RN Kapoor, Ambala 9.60
III  Prithvi Saha  Nirmal Bharti School 9.450
 Still Rings
Rank  Name  School Points
I  Prince Vinod Jain  DRB DAV, Thane 11.25
II  Siddhant Konde  Millenium National School 10.95
III  Manthan Karki  Guru Harkishan 10.90
III  Sagar Deep Singh  Dynasty Intl Faridabad 9.85
 Vault
Rank  Name  School Points
I  Siddhant Konde  Millenium National School 11.025
II  Karan Gupta  KhelGaon Public School 10.60
III  Vishesh Nagaich  Advanced Academy Indore 10.55
 Parallel Bars
Rank  Name  School Points
I  Vikram Singh  KhelGaon Public School 11.95
II  Siddhant Konde  Millenium National School 11.45
III  Gopal Kakkar  KhelGaon Public School 11.35
Horizontal Bar
Rank  Name  School Points
I  Basudev Sharma  KhelGaon Public School 10.45
II  Siddhant Konde  Millenium National School 10.35
III  Karan Gupta  KhelGaon Public School 10.05

Under 14 Girls

 Team Championship
Rank  School Points
I  DAV Public School, Patiala 61.10
II  Model School, Rohtak 58.70
III  Millennium National School, Pune 57.20
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Megha A Nair  Our Own English High School, UAE 40.05
II  Avinika Sanvi  Delhi Public School, Noida 38.95
III  Diya D Thakore  Seth CN English Medium School, Ahmedabad 37.3
 Vaulting Table
Rank  Name  School Points
I  Amani Dilshad  Habitat, UAE 11.00
II  Urvi Wagh  Millenium National School 10.38
III  Akshiti Mishra  Oakridge School 9.43
III  Avinika Sanvi  Delhi Public School, Noida 9.43
 Uneven Bars
Rank  Name  School Points
I  Amani Dilshad  Habitat, UAE 9.90
II  Diya Thakore  SETH CN Eng. School, Ahmedabad 9.20
III  Megha A Nair  Our Own Eng High School, UAE 9.16
 Balance Beam
Rank  Name  School Points
I  Megha A Nair  Our Own Eng High School, UAE 11.17
II  Diya Thakore  SETH CN Eng. School, Ahmedabad 10.77
III  Avinika Sanvi  Delhi Public School, Noida 10.60
 Floor Ex
Rank  Name  School Points
I  Amani Dilshad  Habitat, UAE 13.93
II  Diya Thakore  SETH CN Eng. School, Ahmedabad 13.63
III  Megha A Nair  Our Own Eng High School, UAE 12.33

Under 14 Rhythmic

 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Sanyukta Kale  New Horizon Scholars School, Airoli 44.30
II  Asmi Badade  Dnyanasadhna Vidya Niketan 42.10
III  Spruha Sahoo  New Horizon Scholars School, Airoli 22.60
 Hoop
Rank  Name  School Points
I  Asmi Badade  Dnyanasadhna Vidya Niketan 10.60
II  Sanyukta Kale  New Horizon Scholars School, Airoli 9.60
III  Mahi Mehta  Aaryans World School, Pune 6.40
 Ball
Rank  Name  School Points
I  Asmi Badade  Dnyanasadhna Vidya Niketan 10.55
II  Sanyukta Kale  New Horizon Scholars School, Airoli 10.2
III  Mahi Mehta  Aaryans World School, Pune 6.05
 Clubs
Rank  Name  School Points
I  Sanyukta Kale  New Horizon Scholars School, Airoli 13.00
II  Asmi Badade  Dnyanasadhna Vidya Niketan 11.65
III  Spruha Sahoo  New Horizon Scholars School, Airoli 6.80
 Ribbon
Rank  Name School Points
I  Sanyukta Kale  New Horizon Scholars School, Airoli 11.50
II  Asmi Badade  Dnyanasadhna Vidya Niketan 9.30
III  Divya Mondekar  Father Agnel, Noida 5.90



Under 17 Boys

 Team Championship
Rank  School Points
I  Khel Gaon Public School, Prayagraj 205.85
II  Vibgyor High, Kolhapur 83.50
III  Chinar Public School, Alwar 69.35
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Md. Rafey  Khel Gaon Public School 70.70
II  Ankur Sharma  Khel Gaon Public School 70.50
III  Tushar Kalyan  Guru HarKishan Public School 67.05
 Floor Exercises
Rank  Name  School Points
I  Ankur Sharma  KhelGaon Public School 11.80
II  Tushar Kalyan  Guru HarKishan Pub. School 11.55
III  Rhythm Sharma  KhelGaon Public School 11.15
 Pommel Horse
Rank  Name  School Points
I  Ankur Sharma  KhelGaon Public School 11.35
II  Md. Rafey  KhelGaon Public School 10.75
III  Arijoy Ghosh  Future Campus School 9.55
 Still Rings
Rank  Name  School Points
I  Md. Rafey  KhelGaon Public School 11.50
II  Tushar Kalyan  Guru HarKishan Pub. School 11.45
III  Ankur Sharma  KhelGaon Public School 11.00
Vault
Rank  Name  School Points
I  Md. Rafey  KhelGaon Public School 11.675
II  Ankur Sharma  KhelGaon Public School 11.10
III  Tushar Kalyan  Guru HarKishan Pub. School 10.625
 Parallel Bars
Rank  Name  School Points
I  Ankur Sharma  KhelGaon Public School 11.85
II  Arijoy Ghosh  Future Campus School 10.65
III  Md. Rafey  KhelGaon Public School 10.50
 Horizontal Bar
Rank  Name  School Points
I  Ankur Sharma  KhelGaon Public School 11.35
II  Md. Rafey  KhelGaon Public School 10.95
III  Tushar Kalyan  Guru HarKishan Pub. School 10.45

Under 17 Girls

 Team Championship
Rank  School Points
I  Chinar Public School 65.95
II  Rainbow International School 39.55
III  Holy Child, Faridabad 32.40
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Srishti Manchanda  Hansraj Model School 38.10
I  Ananya  Amity International School 38.10
III  Aishani  Modern School 36.80
 Vaulting Table
Rank  Name  School Points
I  Srishti Manchanda  Hansraj Model School 11.50
II  Aishani  Modern School 9.50
III  Richi  Agrasen Vidya Mandir 7.65
 Uneven Bars
Rank  Name  School Points
I  Srishti Manchanda  Hansraj Model School 7.50
II  Aishani  Modern School 7.20
II  Ananya  Amity International School 7.20
 Balance Beam
Rank  Name  School Points
I  Srishti Manchanda  Hansraj Model School 10.50
II  Paridhi Jain  Modern School 9.80
III  Ananya  Amity International School 9.70
 Floor Ex
Rank  Name  School Points
I  Srishti Manchanda  Hansraj Model School 10.30
II  Aishani  Modern School 8.50
III  Richi  Agrasen Vidya Mandir 8.10

Under 17 Rhythmic

 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Manjiri Rane  DAV School, Thane 16.60
II  Nitya Jain  Presidium School, Indirapuram 16.30
III  Mudita Ahuja  Bhai Paramanand Vidya Mandir, Delhi 13.60
 Hoop
Rank  Name  School Points
I  Nitya Jain  Presidium School, Indirapuram 5.40
II  Vedanti Dange  School of Scholars, Amravati 4.30
III  Mudita Ahuja  Bhai Paramanand Vidya Mandir, Delhi 4.15
 Ball
Rank  Name  School Points
I  Nitya Jain  Presidium School, Indirapuram 4.70
II  Mudita Ahuja  Bhai Paramanand Vidya Mandir, Delhi 4.15
III  Keerthana  Capital Public School, Bangalore 3.55
 Clubs
Rank  Name  School Points
I  Manjiri Rane  DAV School, Thane 6.10
II  Nitya Jain  Presidium School, Indirapuram 3.80
III  Mudita Ahuja  Bhai Paramanand Vidya Mandir, Delhi 3.50
 Ribbon
Rank  Name  School Points
I  Manjiri Rane  DAV School, Thane 6.10
II  Vedanti Dange  School of Scholars, Amravati 2.80
III  Tanishka  Cambridge, Punjab 2.50



Under 19 Boys

 Team Championship
Rank  School Points
I  Khel Gaon Public School 185.650
II  Chinar Public School 76.325
III  Gayatri Public School 46.350
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Md. Anas  KhelGaon Public School 67.5
II  Md. Isa  Mira Model School 65.65
III  Samudra Das  KhelGaon Public School 62.1
 Floor Exercises
Rank  Name  School Points
I  Md. Anas  KhelGaon Public School 12.25
II  Samudra Das  KhelGaon Public School 12.20
III  Md. Isa  Mira Model School 11.35
 Pommel Horse
Rank  Name  School Points
I  Md. Anas  KhelGaon Public School 9.45
II  Md. Isa  Mira Model School 9.45
III  Samudra Das  KhelGaon Public School 9.00
 Still Rings
Rank  Name  School Points
I  Md. Isa  Mira Model School 11.20
II  Samudra Das  KhelGaon Public School 10.20
III  Md. Anas  KhelGaon Public School 10.20
 Vault
Rank  Name  School Points
I  Samudra Das  KhelGaon Public School 11.975
II  Md. Anas  KhelGaon Public School 11.650
III  Md. Isa  Mira Model School 11.275
 Parallel Bars
Rank  Name  School Points
I  Md. Anas  KhelGaon Public School 11.750
II  Samudra Das  KhelGaon Public School 10.30
III  Md. Isa  Mira Model School 10.15
 Horizontal Bar
Rank  Name School Points
I  Md. Anas  KhelGaon Public School 11.85
II  Md. Isa  Mira Model School 11.80
III  Jainendra Bahadur  KhelGaon Public School 9.30

Under 19 Girls

 Team Championship
 Only 2 Teams (Full) participated so no Team Championship medals awarded
 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Megha Singh  Bharti Public School, Vikasnagar 9.80
II  Ayushma Saherawat  Modern DPS School, Faridabad 9.00
III  Sneha SK  Delhi Public School, Bangalore 8.20
 Vaulting Table
Rank  Name  School Points
I  S. Kaviya  Arsha Vidya Mandir, Chennai 10.25
II  Megha Singh  Bharti Public School, Vikasnagar 9.80
III  Sneha SK  Delhi Public School, Bangalore 9.525
Uneven Bars
Rank  Name  School Points
I  Megha Singh  Bharti Public School, Vikasnagar 6.90
II  Sneha SK  Delhi Public School, Bangalore 1.80
III  S. Kaviya  Arsha Vidya Mandir, Chennai 1.15
Balance Beam
Rank  Name  School Points
I  Ayushma Saherawat  Modern DPS School, Faridabad 9.45
II  Megha Singh  Bharti Public School, Vikasnagar 9.40
III  Sneha SK  Delhi Public School, Bangalore 8.95
Floor Ex
Rank  Name  School Points
I  Megha Singh  Bharti Public School, Vikasnagar 9.80
II  Ayushma Saherawat  Modern DPS School, Faridabad 9.00
III  Sneha SK  Delhi Public School, Bangalore 8.20

Under 19 Rhythmic

 Individual All Around
Rank  Name  School Points
I  Siya  Hansraj Model School 13.30
II  Richa  Maj. Aryan Kapoor Dav Public School 11.90
III  Harleen  Cambridge International School For Girls 10.50
 Hoop
Rank  Name  School Points
I  Siya  Hansraj Model School 2.85
II  Richa  Maj. Aryan Kapoor Dav Public School 2.80
III  Harleen  Cambridge International School For Girls 2.70
 Ball
Rank  Name  School Points
I  Richa  Maj. Aryan Kapoor Dav Public School 3.00
II  Siya  Hansraj Model School 3.00
III  Harleen  Cambridge International School For Girls 2.40
 Clubs
Rank  Name  School Points
I  Siya  Hansraj Model School 4.00
II  Richa  Maj. Aryan Kapoor Dav Public School 3.60
III  Harleen  Cambridge International School For Girls 2.60
 Ribbon
Rank  Name  School Points
I  Siya  Hansraj Model School 3.45
II  Richa  Maj. Aryan Kapoor Dav Public School 2.50
III  Harleen  Cambridge International School For Girls 2.35

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: