Tuesday, March 26

64th National School Games 2018 -19 | Gymnastics Results

Results from 64th National School Games 2018 -19 Gymnastics held at Umakanta Academy, Agartala, Tripura from 16th to 20th December 2018. Organized by Youth Affairs & Sports, Government of Tripura under the auspices of School Games Federation of India.

Hers are the Results:

Women’s Artistic Gymnastics

Under 19 Girls

Team Championship
 Team Points Position
 Maharashtra 178.400 1
 West Bengal 165.150 2
 Punjab 140.650 3
All Around Final
Position  Name  State F/Ex U/B B/B T/V Final Score
1  Asmita Paul  Tripura 12.450 8.550 11.700 12.550 45.250
2  Vaidehi Dewoolkar  Maharashtra 11.250 8.900 8.250 10.800 39.200
3  Raisha Parvin  West Bengal 11.100 5.950 9.200 10.850 37.100
Vault
Position  Name  State Points
1  Asmita Paul  Tripura 11.975
2  Raisa Parvin  West Bengal 11.125
3  Pooja Choudhary  Rajasthan 11.125
Uneven Bars
Position  Name  State Points
1  Vaidehi Dewoolkar  Maharashtra 9.10
2  Gitanjali Prajapati  Punjab 8.65
3  Asmita Paul  Tripura 8.30
Balance Beam
Position  Name  State Points
1  Asmita Paul  Tripura 12.00
2  Preety Sen  West Bengal 10.30
3  Karishma  Uttar Pradesh 9.80
Floor Exercise
Position  Name  State Points
1  Asmita Paul  Tripura 11.95
2  Vaidehi Dewoolkar  Maharashtra 11.75
3  Anushka Pawar  Maharashtra 10.50

Under 17 Girls

 Team Points Position
 Maharashtra 194.350 1
 West Bengal 180.500 2
 Tripura 160.650 3
All Around Finals
Position  Name  State F/Ex U/B B/B T/V Final Score
1  Purva Kirve  Maharashtra 10.700 8.600 8.450 11.750 39.500
2  Priyanka Dasgupta  Tripura 12.200 6.350 9.000 11.400 38.950
3  Soham Naik  Maharashtra 11.300 8.350 8.350 10.800 38.800
Vault
Position  Name  State Points
1  Protistha Samanta  West Bengal 12.275
2  Purva Kirve  Maharashtra 11.150
3  Priyanka Dasgupta  Tripura 11.125
Uneven Bars
Position  Name  State Points
1  Soham Naik  Maharashtra 10.30
2  Purva Kirve  Maharashtra 9.90
3  Srishti Manchanda  Delhi 9.25
Balance Beam
Position  Name  State Points
1  Protistha Samanta  West Bengal 10.65
2  Riddhi Hattekar  Maharashtra 10.60
3  Priyanka Dasgupta  Tripura 9.80
Floor Exercise
Position  Name  State Points
1  Priyanka Dasgupta  Tripura 12.30
2  Soham Naik  Maharashtra 10.80
3  Riddhi Hattekar  Maharashtra 10.60

Under 14 Girls

Team Final
 Team Points Position
 Maharashtra 209.000 1
 West Bengal 198.050 2
 CBSE 186.500 3
All Around Final
Position  Name  State F/Ex U/B B/B T/V Final Score
1  Arthita Dey  West Bengal 13.650 10.550 12.900 10.750 47.850
2  Riyaa Kelkar  Maharashtra 12.900 9.400 10.500 10.100 42.900
3  Sanika Attarde  Maharashtra 13.150 9.000 9.550 10.950 42.650
Vault
Position  Name  State Points
1  Saloni Dadarkar  Maharashtra 11.025
2  Yashashwita  Delhi 10.975
3  Ayushi Sharma  CBSE 10.750
Uneven Bars
Position  Name  State Points
1  Rujul Ghodke  Maharashtra 11.05
2  Ayushi Sharma  CBSE 10.40
3  Saloni Dadarkar  Maharashtra 9.85
Balance Beam
Position  Name  State Points
1  Yashashwita  Delhi 11.65
2  R1ya Kelkar  Maharashtra 10.90
3  Sanika Attarde  Maharashtra 10.70
Floor Exercise
Position  Name  State Points
1  Yashashwita  Delhi 13.35
2  Ayushi Sharma  CBSE 12.85
3  Arthita Dey  West Bengal 12.30

Men’s Artistic Gymnastics

Under 19 Boys

Team Finals
 Team Points Position
 Uttar Pradesh 302.40 1
 Maharashtra 299.65 2
 West Bengal 297.35 3
All Around Final
Position  Name  State Final Score
1  Agnivesh Pandey  Uttar Pradesh 74.35
2  Md. Anas  CBSE 69.35
3  Ganesh  Haryana 68.50
Floor
Position  Name  State Final Score
1  Agnivesh Pandey  Uttar Pradesh 12.30
2  Md. Anas  CBSE 11.00
3  Vaibhav Chaurasia  Bidya Bharati 10.90
Pommel Horse
Position  Name  State Final Score
1  Ganesh  Haryana 12.00
2  Shivam  Delhi 11.10
3  Akash Arya  Chandigarh 11.00
Still Rings
Position  Name  State Final Score
1  Agnivesh Pandey  Uttar Pradesh 12.25
2  Hafijur  West Bengal 11.35
3  Vaibhav Chaurasia  Bidya Bharati 11.10
Vault
Position  Name  State Final Score
1  Agnivesh Pandey  Uttar Pradesh 11.875
2  Sumudra Das  CBSE 11.800
3  Joydeb Ghosh  Tripura 11.525
Parallel Bars
Position  Name  State Final Score
1  Agnivesh Pandey  Uttar Pradesh 12.45
2  Dip Roy  West Bengal 12.15
3  Md. Isa  Delhi 11.60
Horizontal Bar
Position  Name  State Final Score
1  Agnivesh Pandey  Uttar Pradesh 12.10
2  Md. Anas  CBSE 10.85
3  Mayuresh Shetye  Maharashtra 10.00

Under 17 Boys

Team Finals
 Team Points Position
 Uttar Pradesh 308.100 1
 Maharashtra 305.990 2
 CBSE 304.650 3
All Around Final
Position  Name  State F/Ex P/H S/R V/T P/B H/B Final Score
1  Raj Yadav  Vidya Bharathi 11.700 11.350 10.600 12.250 10.850 13.150 69.900
2  Tushar Kalyan  Delhi 12.200 10.500 11.450 12.200 10.800 12.300 69.450
3  Tapan Mohanty  Odisha 11.750 8.700 12.100 12.300 11.350 11.700 67.900
Floor
Position  Name  State Final Score
1  Md.Rafey  CBSE 12.20
2  Tushar Kayan  Delhi 11.90
3  Tapan Mohanty  Odisha 11.50
Pommel Horse
Position  Name  State Final Score
1  Jagdish Barik  Odisha 10.90
2  Md.Rafey  CBSE 9.85
3  Yugendra Yadav  Bidya Bharati 9.80
Still Rings
Position  Name  State Final Score
1  Jatin Kumar  Uttar Pradesh 11.60
2  Sareb  Uttar Pradesh 10.95
3  Md.Rafey  CBSE 10.75
Vault
Position  Name  State Final Score
1  Md. Rafey  CBSE 11.700
2  Ankur Sharma  CBSE 11.575
3  Jatin Kumar  Uttar Pradesh 11.300
Parallel Bars
Position  Name  State Final Score
1  Tapan Mohanty  Odisha 12.05
2  Jatin Kumar  Uttar Pradesh 11.40
3  Shreyas Phaltankar  Maharashtra 11.20
Horizontal Bar
Position  Name  State Final Score
1  Md.Rafey  CBSE 12.45
2  Jatin Kumar  Uttar Pradesh 11.80
3  Sareb  Uttar Pradesh 11.15

Under 14 Boys

Team Final
Position  State Final Score
1  Uttar Pradesh 340.25
2  Cbse 219.05
3  West Bengal 308.45
All Around Final
Position  Name  State Final Score
1  Pranav Mishra  Uttar  Pradesh 73.10
2  Pranav Kushwaha  Uttar Pradesh 72.25
3  Shivansh Gupta  CBSE 72.10
Floor Final
Position  Name  State Final Score
1  Pranav Kushwaha  Uttar Pradesh 14.20
2  Lucky Singh  CBSE 13.65
3  Shivansh Gupta  CBSE 13.10
Pommel Horse
Position  Name  State Final Score
1  Aryan Davande  Maharashtra 10.40
2  Paras Singh  Delhi 10.00
3  Manas Mankuale  Maharashtra 9.50
Still Rings
Position  Name  State Final Score
1  Pranav Mishra  Uttar Pradesh 12.55
2  Sahar Md.  Tripura 12.05
3  Aryan Davande  Maharashtra 12.00
Vault
Position  Name  State Final Score
1  Pranav Mishra  Uttar Pradesh 12.45
2  Sahar Md.  Tripura 12.32
3  Aryan Davande  Maharashtra 12.15
Parallel Bars
Position  Name  State Final Score
1  Pranav Mishra  Uttar Pradesh 13.25
2  Sahar Md.  Tripura 12.65
3  Sidhant Prashant Konde  CBSE 12.50
Horizontal Bar
Position  Name  State Final Score
1  Sahar Md.  Tripura 12.15
2  Shivansh Gupta  CBSE 11.80
3  Manas  Maharashtra 11.45

 

Acrobatic Gymnastics

Men’s Group Acrobatic Gymnastics Rank
 Team Final “A”
score
Final “E” * 2
score
Final “D”
score
Total Score A+E+D Total
Deduction
Final
score
 Delhi 7.35 13.70 0.19 21.24 1.00 20.24
 Haryana 7.00 12.90 0.57 20.47 0.50 19.97
 Maharashtra 7.60 14.00 0.92 22.52 2.80 19.72
 West Bengal 7.15 13.20 0.49 20.84 2.00 18.84
 Andhra Pradesh 5.85 16.00 0.10 21.95 5.00 16 95
 Chandigarh 6.10 13.20 0.16 19.46 3.30 16.16
 Gujarat 5.95 13.40 0.41 19.76 3.60 16.16
 Telangana 6.80 10.80 0.40 18.00 2.60 I5.40
 Karnataka 5.65 13.50 0.10 19.25 4.70 14.55
 Tamil Nadu 6.15 11.60 0.22 17.97 4.50 13.47
 Uttar Pradesh 5.10 13.70 0.07 18.87 6.10 12.77
 CBSE 5.30 14.00 0.13 19.43 8.00 11.43
 Madhya Pradesh 5.65 9.10 0.45 15.20 4.50 10.70
Women’s Group Acrobatic Gymnastics Rank
 Team Final “A”
score
Final “E” * 2
score
Final “D”
score
Toto Score A+E+D Total
Deduction
Final
score
 Maharashtra 7.30 15.80 0.57 23.67 1.30 22.37
 Delhi 6.10 13.40 0.18 19.68 1.00 18.68
 West Bengal 6.35 11.90 0.59 18.84 0.90 17.94
 Goa 5.80 14.70 0.21 20.71 2.90 17.81
 Haryana 6.05 11.70 0.40 18.15 1.60 16.55
 CBSE 5.30 16.70 0.06 22.06 7.00 15.06
 Tamil Nadu 6.15 12.10 0.12 18.37 4.00 14.37
 Chandigarh 5.45 13.70 0.11 19.26 5.10 14.16
 Andhra Pradesh 6.15 11.50 0.16 17.81 4.80 13.01
 Telangana 6.10 10.80 0.13 17.03 5.30 11.73
Mixed Pair Acrobatic Gymnastics Rank
 Team Final “A”
score
Final “E” * 2
score
Final “D”
score
Toto Score A+E+D Total
Deduction
Final
score
 Delhi 7.35 15.80 0.14 23.29 0.00 23.29
 Maharashtra 7.65 14.60 0.61 22.86 0.20 22.66
 West Bengal 6.70 13.70 0.37 20.77 0.30 20.66
 Goa 6.10 13.40 0.25 19.75 1.20 18.55
 Haryana 6.70 11.70 0.30 18.70 0.90 17.80
 Andhra Pradesh 5.95 12.80 0.15 18.90 1.90 17.00
 Gujarat 5.90 12.30 0.18 18.38 3.20 15.18
 Telangana 5.95 12.10 0.28 18.33 4.30 14.03
 Uttar Pradesh 5.00 15.60 0.05 20.65 7.00 13.65
 CBSE 5.30 14.00 0.06 19.36 7.00 12.36
 Chandigarh 5.90 11.50 0.15 17.55 5.20 12.35
 Kerala 5.10 14.10 0.01 19.21 7.00 12.21
 Tamilnadu 5.20 13.90 0.01 19.11 7.00 12.11

 


Rhythmic Gymnastics

Under 19

Team Final
Position  Name Marks
1  Maharashtra 83.40
2  Delhi 67.95
3  CBSE 18.30
All Around
Position  Name  State Marks
1  Mehakpreet Kaur  Delhi 38.50
2  Kimaya Kadam  Maharashtra 37.15
3  Richa Chordia  Maharashtra 33.90
Hoop
Position  Name  State Marks
1  Kimaya Kadam  Maharashtra 10.70
2  Richa Chordia  Maharashtra 9.75
3  Mehakpreet Kaur  Delhi 9.50
Ball
Position  Name  State Marks
1  Mehakpreet Kaur  Delhi 10.75
2  Kimaya Kadam  Maharashtra 10.45
3  Richa Chordia  Maharashtra 7.50
Clubs
Position  Name  State Marks
1  Kimaya Kadam  Maharashtra 9.40
2  Mehakpreet Kaur  Delhi 9.55
3  Richa Chordia  Maharashtra 9.35
Ribbon
Position  Name  State Marks
1  Mehakpreet Kaur  Delhi 8.70
2  Richa Chordia  Maharashtra 7.30
3  Kimaya Kadam  Maharashtra 6.60

Under 17

Team Final
Position  Team  Marks
1  Maharashtra 91.2o
2  Delhi 47.85
3  West Bengal 47.45
All Around
Position  Name  State Marks
1  Bavleen Kaur  J & K 39.35
2  Shreya Bhangale  Maharashtra 39.00
3  Krisha Chheda  Maharashtra 38.45
Hoop
Position  Name  State Marks
1  Krisha Chheda  Maharashtra 11.2o
2  Shreya Bhangale  Maharashtra 11.1o
3  Bavleen Kaur  J & K 8.85
Ball
Position  Name  State Marks
1  Shreya Bhangale  Maharashtra 11.1o
2  Krisha Chheda  Maharashtra 9.25
3  Bavleen Kaur  J & K 8.85
Clubs
Position  Name  State Marks
1  Bavleen Kaur  J & K 11.9o
2  Shriya Kulkarni  Maharashtra 10.1
3  Krisha Chheda  Maharashtra 9.15
Ribbon
Position  Name  State Marks
1  Bavleen Kaur  J & K 10.15
2  Ananya Soman  Maharashtra 9.15
3  Krisha Chheda  Maharashtra 8.85

Under 14

Team Final
Position  Names Marks
1  Maharashtra 91.200
2  Delhi 47.850
3  West Bengal 47.450
All Around
Position  Names  State Marks
1  Sanyukta Kale  Maharashtra 39.650
2  Asmi Badade  Maharashtra 35.450
3  Spruha Sahoo  CBSE 24.100
Hoop
Position  Names  State Marks
1 Sanyukta Kale  Maharashtra 12.050
2  Asmi Badade  Maharashtra 10.450
3  Mudita Ahuja  Delhi 7.250
Ball
Position  Names  State Marks
1  Sanyukta Kale  Maharashtra 10.150
2  Asmi Badade  Maharashtra 8.200
3  Suranjana Pandit  W.B. 6.550
Clubs
Position  Names  State Marks
1  Sanyukta Kale  Maharashtra 10.000
2  Asmi Badade  Maharashtra 9.500
3  Suranjana Pandit  W.B. 6.050
Ribbon
Position  Names S tate Marks
1  Kimaya Karle  Maharashtra 7.750
2  Sanyukta Kale  Maharashtra 7.450
3  Suranjana Pandit  W.B. 6.650

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: